eco2way

eco2way

zobacz nasze porady jak być eko

Porada 1

Zadbaj o samochód

Pamiętaj o odpowiednim ciśnieniu powietrza w oponach. Twój samochód zużywa więcej paliwa, gdy ciśnienie jest niższe od zalecanego. Różnica może wynieść nawet 3%. Podobnie jest w przypadku stosowania niewłaściwego oleju – nieodpowiedni produkt może zwiększyć spalanie o 2%. Wyższe zużycie paliwa może być również spowodowane niewłaściwą regulacją silnika. W ciągu roku wszystkie te czynniki mogą przełożyć się nie tylko na obciążenie dla kieszeni, ale również dla środowiska.

Porada 2

Wynajmujesz samochód?

Wybierz samochód elektryczny lub hybrydowy, dzięki temu możesz zmniejszyć emisję szkodliwych substancji nawet o 50% w czasie jazdy. Co więcej, w cyklu miejskim samochody hybrydowe zużywają ok 37% mniej paliwa niż pojazdy w pełni spalinowe.

Porada 3

Klimatyzacja

Ogranicz używanie klimatyzacji do minimum. Zaoszczędzisz w ten sposób na paliwie i zmniejszysz emisję CO2 samochodu. Testy pokazują, że w klasycznych samochodach klimatyzacja może zwiększyć spalanie o 25%. W samochodach hybrydowych oraz elektrycznych, procentowe zużycie energii może być jeszcze większe.

Porada 4

Rozruch

Zimą nie rozgrzewaj samochodu na postoju w czasie odśnieżania. Możesz za to dostać mandat, a Twój pojazd szybciej osiągnie temperaturę w czasie przejazdu. W zależności od posiadanego silnika, w godzinę samochód może zużyć niemal 2 litry paliwa.

Porada 5

Zmiana biegów

Zasadą oszczędnego poruszania się samochodem jest jazda na możliwie jak najniższych obrotach. Zalecamy jak najwcześniej zmienić bieg na najwyższy, po osiągnięciu pożądanej prędkości.

Porada 6

Hamuj oszczędnie

W miarę możliwości postaraj się hamować biegami. Potrzeba do tego oceny sytuacji tak, aby zacząć hamować wystarczająco wcześnie. Jeśli stanie się to dla Ciebie nawykiem, zmniejszysz ilość spalanego paliwa i oszczędzisz układ hamulcowy swojego samochodu.

Porada 7

Co tanie, to drogie

Nie kieruj się specjalnie na drugi koniec miasta, ze względu na tańsze paliwo. Podczas trasy w godzinach szczytu jesteś w stanie spalić to, co zaoszczędzisz.

Porada 8

Tankowanie na wycieczce

Podczas planowania swojej podróży postaraj się oszacować, w którym miejscu będzie trzeba zatankować. Stracisz więcej czasu i paliwa, jeśli będziesz szukał stacji benzynowej poza trasą.

Porada 9

Krótki spacer

Nierozgrzany silnik pojazdu, pracujący na zimnym oleju jest bardziej podatny na przeciążenia i może spalić dwukrotnie więcej paliwa. Dlatego, by przedłużyć jego żywotność, gdy masz krótki dystans do przebycia, wybierz spacer zamiast przejażdżki.

Porada 10

W grupie raźniej!

Jeśli czeka Cię samotna podróż, spróbuj znaleźć partnera do wspólnej trasy. Obecnie jest szereg portali, które umożliwiają kontakt pomiędzy osobami podróżującymi w tym samym kierunku. Istnieją również grupy na Facebook’u, które także dają taką możliwość.

Porada 11

Zbędne obciążenie

Przed podróżą lub w codziennym poruszaniu się postaraj się nie przewozić zbędnego balastu. Uprzątnij niepotrzebne śmieci, starą gaśnicę wymień na nową. Nie będzie Ci również potrzebna każda skrzynka z narzędziami.

Porada 12

Bagaże

Nie musisz pakować wszystkiego. Masa samochodu z dodatkowymi 10-15 kilogramami bagażu zwiększa zużycie paliwa, w przybliżeniu od 1 do nawet 9%. Pakuj tylko to, czego użyjesz i usuń wszystko, czego nie będziesz potrzebować w podróży.

Porada 13

Mniej rzeczy

Postaraj się zabierać ze sobą rzeczy, które możesz ubrać więcej niż jeden raz, bez konieczności prania.

Porada 1

Umeblowanie

Ustaw kuchenkę z dala od lodówki, wpłynie to na wydajniejszą pracę chłodziarki. Lodówka wystawiona na źródło ciepła zużywa więcej energii, by utrzymać niską temperaturę. Wpływa to także na żywotność części takich, jak np. sprężarka. Obniżenie temperatury, w jakiej pracuje lodówka, powoduje przedłużenie jej żywotności i zmniejszenie zużycia prądu o 16% w całym cyklu funkcjonowania.

Porada 2

Naczynia myj w zmywarce

Najbardziej oszczędne zmywarki są w stanie zużyć zaledwie 6 litrów wody w jednym cyklu, myjąc ręcznie to od 20 do nawet 450 litrów zużytej wody podczas tej samej operacji! Pamiętaj również, by uruchomić zmywarkę, gdy jest pełna - to dodatkowa oszczędność!

Porada 3

Jeśli nie masz zmywarki

Mycie naczyń w zlewie, pod bieżącą wodą, to spore marnotrawstwo. Ogranicz ilość zużywanej wody, myjąc naczynia w przygotowanej do tego misce, a bieżącą wodę używaj tylko do płukania. Nasze nawyki oraz postawy powodują, że możemy zużyć w skrajnych przypadkach od 20 do nawet 450 litrów wody w czasie jednego zmywania, jeśli robimy to nieodpowiedzialnie.

Porada 4

Jedzenie

Postaraj się nauczyć swoje dzieci, jak unikać marnowania jedzenia. Przygotowuj z resztek dania jednogarnkowe (np. bigos) lub staraj się gotować posiłki „na dwa dni” + porcja do zamrożenia. To zminimalizuje powstającą ilość resztek. Warto mieć również „półkę pierwszej kolejności”, na której znajdą się produkty o najkrótszym terminie przydatności do spożycia. Przeciętny Europejczyk marnuje rocznie od 95 do 115 kg jedzenia.

Porada 5

Sprzątanie w domu

Postaraj się zrezygnować lub ograniczyć silnie chemiczne środki czystości na rzecz naturalnych czynników. Soda oczyszczona i ocet potrafią zdziałać cuda, a są tańsze niż chemiczne substancje. Jest to także zdrowsze dla Twojej rodziny! Badania pokazują, że ocet jest tylko niewiele mniej efektywny w dezynfekowaniu, od chemicznych środków czystości.

Porada 6

EkoPranie

W miarę możliwości staraj się używać naturalnych środków piorących. Ładowanie pralki odpowiednio do pojemności jej bębna to oszczędność wody na poziomie 60 l. miesięcznie.

Porada 7

Urządzenia elektryczne w domu

Kupując nowe urządzenie do swojego domu, zwróć uwagę na jego klasę energetyczną. Urządzenia w klasie minimum A zużywają najmniej prądu. Postaraj się również w czasie użytkowania wyłączać urządzenia zupełnie i nie zostawiać ich w trybie czuwania.

Porada 8

Konserwacja

Sprawdź wszystkie uszczelki i wymień, jeśli trzeba. Cieknący kran to nawet 11 000 litrów zmarnowanej wody rocznie. Mowa tutaj również o uszczelkach w lodówce. Otwarte drzwi od lodówki to 70% większe zużycie energii elektrycznej. Każde otwarcie drzwi chłodziarki może powodować zwiększenie tego zużycia o 12,5 kWh na dzień. To w skali całego roku, przy średniej 10 otwarć dziennie, aż 45 kWh!

Porada 9

W ogrodzie i na balkonie

Wybieraj rośliny naturalne dla danego ekosystemu, a ze szkodnikami walcz naturalnymi sposobami. Wywary z czosnku, cytryny, cebuli i alkoholu potrafią odstraszyć niechciane gryzonie, a także owady. Podlewaj kwiaty rano lub wieczorem, woda odparowuje szybciej w środku dnia.

Porada 10

Ogranicz plastik

Plastikowe torby są prawdziwą plagą. Noś ze sobą bawełnianą torbę lub koszyk na zakupy. Są one przeznaczone do wielokrotnego użytku i nie kończą od razu na wysypisku. Zgodnie z prognozą Światowego Forum Gospodarczego do 2050 roku w oceanie będzie pływać więcej butelek PET niż ryb.

Porada 11

Żarówki

Zmień żarówki na energooszczędne LED, które dłużej służą i potrzebują mniej energii. Ok. 20% dziennego zużycia energii przeznaczamy na oświetlenie pomieszczeń. Zainstaluj czujniki ruchu lub regulatory natężenia światła. Pozwolą one zmniejszyć dzienne wykorzystanie prądu. Naucz dzieci, aby zawsze wyłączały światło wychodząc z pomieszczeń.

Wyniki analiz przeprowadzonych przez japoński Uniwersytet Mukogawa, dotyczących zużycia energii elektrycznej, wykorzystywanej do oświetlenia, pokazują prognozowany spadek zapotrzebowania energetycznego o 16,4 miliarda kWh w ciągu roku, w chwili jednoczesnej wymiany 250 milionów żarówek jarzeniowych na oświetlenie LED. Żarówki LED są ok. 8-krotnie bardziej elektro oszczędne, co w połączeniu z ich malejącą ceną czyni je idealnymi zamiennikami tradycyjnych żarówek jarzeniowych.

Porada 12

Ładowarki słoneczne

To świetny i oszczędny sposób na zapewnienie energii przenośnym urządzeniom.

Porada 13

Zakupy

Wybieraj produkty zapakowane w papier. Folia do pakowania w czasie rozkładu zmienia się w mikroskopijne włókna przyswajane przez zwierzęta. W miarę możliwości korzystaj z opakowań wielokrotnego użytku.

Porada 14

W łazience

Ucz swoją rodzinę, by wszyscy zakręcali wodę w kranie podczas mycia zębów i golenia. Szybki prysznic, zamiast kąpieli pozwoli ograniczyć zużycie wody o ponad połowę, w czasie jednorazowego korzystania z łazienki.

Porada 15

Recykling górą!

Większość opakowań może zyskać drugie życie. Plastikowe pojemniki po lodach to znakomite pojemniki na żywność, pudełka po butach świetnie się sprawdzą jako pudełko na klocki i drobne zabawki lub na kredki.

Porada 16

Ogrzewanie zimą

Postaraj się nie przegrzewać pomieszczeń w swoim domu. Optymalna temperatura to 21-24 stopnie Celsjusza w ciągu dnia i 17-19 stopni w nocy. Pamiętaj o zakręceniu grzejników w czasie wietrzenia pomieszczeń.

Porada 17

Odzież

Ubrania, z których wyrosły Twoje dzieci możesz przekazać swoim bliskim. W większości to odzież w bardzo dobrym stanie, która na pewno przyda się komuś, kto ma dzieci lub spodziewa się potomka.

Odzież dla dorosłych, której nie zamierzacie już więcej ubierać, możesz zostawić w specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach lub przekazać organizacjom charytatywnym. Na pewno ktoś potrzebuje ich bardziej niż wysypisko śmieci.

Porada 18

Online – to znaczy oszczędnie

Nie każdy otrzymany email trzeba wydrukować. Rachunki za media możesz otrzymać drogą internetową. W ten sposób wykorzystasz mniej papieru i mniej chemicznego tuszu. Coraz więcej instytucji korzysta również z funkcji zakupu biletów online, które wystarczy okazać na ekranie smartphona, bez konieczności drukowania.

Porada 1

Czas!

W miarę możliwości planuj godziny wycieczki tak, aby ominąć na trasie godziny szczytu. Stojąc w korkach, tracisz czas i pieniądze!

Porada 2

Planuj!

Jeśli masz ochotę na spontaniczny wypad, postaraj się zaplanować go w minimalny sposób. Najkrótsza trasa do celu to mniejsze spalanie paliwa i mniej stresu.

Porada 3

Hotel

Postaraj się wybrać, w miarę możliwości, hotel, który dba o ekologię. Większość takich instytucji informuje o tym na swojej stronie internetowej. W sieci znajdziemy również listę ekologicznych ośrodków wypoczynkowych.

Porada 4

Napoje

Korzystaj z butelek, których będziesz mógł użyć ponownie. Jeśli nie będziesz miał gdzie napełnić swojego pojemnika i zostaniesz zmuszony do kupienia napoju - pamiętaj o recyklingu.

Porada 5

Ogranicz zużycie energii

Może nie płacisz rachunku za prąd w hotelu, ale wyłączając sprzęty elektryczne w pokoju, w czasie gdy z nich nie korzystasz. Wykażesz się większą odpowiedzialnością za przyszłość naszej planety.

Porada 6

Wykorzystaj wszystko

Nie zostawiaj nic po sobie. Nie chodzi tutaj tylko o śmieci, ale jeśli korzystasz z jednorazowych szamponów i mydeł w hotelach, zabierz je ze sobą. Napoczęte opakowania będą wyrzucone przez obsługę, więc warto je wykorzystać.

Porada 7

Pralnia w hotelu

Powieszony na wieszaku ręcznik nie zostanie zabrany przez obsługę hotelu. W miarę możliwości ogranicz również korzystanie z pralni w hotelu. Ubrania każdego z gości są umieszczane w pralce oddzielnie i marnują ogromną ilość wody.

Porada 8

Obsługa

Powieś zawieszkę “Nie przeszkadzać” na klamce podczas swojego pobytu. Pokój zajmowany przez Ciebie jest zapewne czysty i obsługa hotelowa nie będzie musiała go sprzątać każdego dnia.

Porada 9

W leśnej głuszy

Nie wjeżdżaj samochodem do lasu, staraj się podróżować pieszo lub rowerem. Nie przebywaj w miejscach niedozwolonych, nie rozpalaj ogniska, nie niszcz roślin, ani nie naruszaj warstwy ściółki leśnej. Las ma swoją własną biosferę, ważne by jej nie zaburzać.

Porada 10

Na szlaku w górach

Będąc na szlaku pamiętaj o czystości. Swoje śmieci zbierz do przeznaczonego na to worka. Wykażesz się dodatkowo, jeśli pozbierasz nie tylko swoje nieczystości, ale także znalezione na swojej drodze.

Porada 11

Zachowuj ciszę

W każdej przestrzeni naturalnej pamiętaj o ciszy. Nie zakłócaj zwyczajów żyjących tam zwierząt.

Porada 12

Zwierzęta radzą sobie same

Nie dokarmiaj dzikich zwierząt na żadnym terenie. Zaburza to cykl ich życia i tracą instynkt ucieczki. Ptaki zaprzestają migracji, ze względu na zapas pożywienia na miejscu, a dokarmianie ich nienaturalnym dla nich pokarmem (np. resztkami kuchennymi) zwiększa ryzyko chorób układu pokarmowego.

Porada 13

Czyste plażowanie

Pamiętaj, aby nie zostawiać żadnych śmieci na plaży. Mogą one zostać zabrane przez morze w czasie przypływu i zjedzone przez zwierzęta morskie, jeśli wcześniej nie zostały zjedzone przez nadmorskie ptaki. Badania pokazują, że osoby spożywające duże ilości ryb morskich mogą razem z nimi przyjmować 11 tys. mikrocząstek plastiku w ciągu roku, w tym również w formie mikroskopijnych włókien.

eco2way

bądź EKO w swoim domu!

Włącz się do akcji i naucz swoje dzieci ekologicznych zachowań.

Mamy nadzieję, że przedstawione porady, przekonały Cię
że bycie EKO nie jest takie trudne i nie wymaga wiele wysiłku!